×
اطلاعات بیشتر باشه، مرسی برای ارائه بهترین تجربه کاربری به شما، ما از کوکی ها استفاده میکنیم

gegli

داستانها و جملات زیبا و پربار برای زندگی

× سرگرمی،شعر،طنز
×

آدرس وبلاگ من

saeidgolchin.goohardasht.com

آدرس صفحه گوهردشت من

goohardasht.com/golchin

?????? ???? ?????? ???? ????? ????? ??? ????

تاریخی‌ترین عکس‌های فتوشاپی‌ شده!

عکاسی سال‌هاست که معصومیت خود را از دست داده است. در سال ۱۹۳۰ تنها اندکی پس از اینکه نخستین مدل های تجاری دوربین عکاسی وارد بازار شد، استالین دشمنانش را از عکس‌های دست جمعی که قبلا با آنها گرفته بود، حذف کرد، البته همانطور که در خارج از محیط عکس، این کار را با مهارت انجام می‌داد!

با ورود دوربین‌های دیجیتال با وضوح بالا، کامپیوترهای شخصی و نرم‌افزارهای ویرایش عکس، دستکاری عکس‌ها معمول‌تر شد. ویرایش کردن عکس‌ها و درست کردن عکس‌های جعلی این روزها کار بسیار آسانی است، هر کسی می‌تواند با فتوشاپ تغییراتی در عکس‌ها بدهد، اما از سوی دیگر در عصر اینترنت، ماه زیاد پشت ابر پنهان نمی‌ماند و معمولا عکس‌های جعلی جنجالی بعد از مدتی افشا می‌شوند.

اما همیشه اوضاع به همین ترتیب نبوده است، در این پست، نگاهی می‌اندازیم به تاریخچه عکس‌های جعلی، عکس‌هایی که در زمان‌های قدیم، گاهی خیلی هم جدی گرفته می‌شدند و بعضی از آنها از آنچنان اعتبار تاریخی برخوردارند که ما هنوز هم آنها را اصیل تلقی می‌کنیم. در پایان پست، دو سه عکس جعلی مشهور دوره خودمان را مرور خواهیم کرد.

حدود سال ۱۸۶۰ : این پرتره شاخص و معروف آبراهام لینکلن، در واقع با ترکیب کردن سر لینکلن و بدن سیاستمدار اهل جنوب آمریکا -جان
کالهان- ایجاد شده. به تاریخ ایجاد این عکس دقت کنید! ، نخستین عکس دائمی در سال ۱۸۲۶ گرفته شد و شرکت Eastman Dry Plat که بعدها به ?کداک? معروف شد، در سال ۱۸۸۱ تأسیس شد!
حدود سال ۱۸۶۵ : در عکس زیر عکاس مشهوری به نام متیو برادی، ژنرال شرمن در جلوی ژنرال‌هایش ژست گرفته است. عکس ژنرال فرانسیس بلیر (درسمت راست) بعدا به عکس اصلی اضافه شد.
حدود سال ۱۹۳۰ : استالین به صورت معمول، تصویر دشمانش را از عکس‌های مشترک حذف می‌کرد. عکس کمیسر کنار استالین بعد از اینکه استالین علاقه‌اش را به او از دست داد، حذف شد:
سال ۱۹۳۶ : مائو تسه تونگ (نخستین فرد سمت راست) عکس ?پو کو? (نخستین فرد سمت چپ) را حذف کرده است:
سال ۱۹۳۷ : هیتلر، عکس گوبلز (دومین نفر از سمت راست) را حذف کرده است.
سال ۱۹۴۲ : بنیتو موسولینی برای اینکه یک تصویر قهرمانه از خود ارائه کند، عکس شخصی را که دهانه اسب را گرفته، حذف کرده است.
سال ۱۹۵۰ : تصور می‌شود که این عکس در آن ?میلارد تایدنیگ? در حال صحبت با ?ارل بوردر? ? رهبر کمونیست‌های آمریکایی- است، حاصلدستکاری عکس این دو نفر باشد.
سپتامبر ۱۹۷۱: صدر اعظم آلمان غربی-ویلی برانت- با لئونید خروشچف دیداری داشت. این دیدار جوی دوستانه داشت و این دو در این دیوار می‌نوشیدند و سیگار می‌کشیدند. اما نشریات روسی، عکس بطری‌های شامپاین را از روی میز حذف کردند:

ژانویه ۲۰۰۳: در کاور اصلی آلبوم Abbey Road بیتل‌ها، پل مک‌کارتنی سیگاری در دست دارد. ولی شرکت‌های تهیه و پخش پوستر بدون اجازه مک‌کارتنی و یا شرکت تولیدکننده این آلبوم، سیگار را حذف کردند.
مارس ۲۰۰۴: این عکس تبلیغاتی جورج بوش برای مبارزات ریاست جمهوری آمریکا، فتوشاپی است. در عکس اصلی جورج بوش، حضور نداردنخستین عکس جعلی

در سال‌های دهه ۱۸۳۰ میلادی، بسیاری از مخترعات در پی آن بودند که روند عکاسی را تکامل دهند، یکی از آنها ?هیپولایت بیراد? بود، او گرچه به توفیق زیادی در کارش دست پیدا نکرد، اما عکسی گرفت که در پشت آن به دروغ نوشته بود، این مخترع به خاطر سرخوردگی از اختراعی که به نام کس دیگری ثبت شده، خودش را غرق کرده و این تصویر جنازه او در مرده‌شورخانه است!


نخستین عکس جعلی، چیزی جز یک ژست دروغین جلوی دوربین نبود.نخستین عکس از روح!

در سال ۱۸۶۱ ویلیام مملر عکسی از خودش گرفت که در آن محو افتاده بود، خودش اعتقاد داشت که گرفته شدن این عکس حاصل یه اشتباه ناخواسته بوده است، اما دوستان مملر گفتند که در این عکس شبیه پسرعموی فوت‌شده‌اش افتاده است و به زودی شایع شد که برای نخستین بار عکسی از یک روح گرفته شده است.

عکس زیر در سال ۱۹۷۱ گرفته شده است و در آن مری تاد لینکلن -بیوه آبراهام لینکلن- را در جلوی عکس و شبح همسر فوت‌شده‌اش را در پشت می‌بینید.

عکسی از جنازه آبراهام لینکلن


بعد از اینکه در سال ۱۸۶۵ لینکن ترور شد، به کسی اجازه داده نشد که از پیکر او عکس بگیرد، اما عکاسان هنرمند بیکار ننشتند و این عکس را خلق کردند که خیلی‌ها هنوز گمان می‌کنند که عکس واقعی اوست!هیتلر در دوره کودکی

در سال ۱۹۳۳ این عکس‌ در انگلیس و آمریکا دست به دست می‌شد. شایع شده بود که این عکس هیتلر در دوره کودکی است ولی در واقع این عکس حاصل دستکاری عکس یک کودک دوساله زیبا به نام ?جان می وارن? بود، مادر این طفل را تصور کنید که عکس دلبندش را با برچسب عکس هیتلر شیطان‌صفت در دست مردم می‌دید.

عکس جعلی هیتلر


هیتلر در دوره کودکی


عکس واقعی کودکی که به عنوان هتیلر جا زده شده بودسربازان قهرمان یا غارتگر

این هم عکس مشهوری که در سال ۱۹۴۵ گرفته شده است و سربازان روسی را در حال برافراشتن پرچم شوروی بر فراز ساختمان پارلمان آلمان نشان می‌دهد، اما قبل از انتشار عکس، تصویر ساعت روی دست راست یک سرباز روس حذف شد، دلیلش هم این بود که تصور می‌شد مردم با دیدن این عکس و دیدن ۲ ساعت در دست راست و چپ این سرباز گمان کنند که او دزدی کرده است.عکس بانوی شبحی رینهام هال


این عکس در دوره خودش بسیار مشهور بود، این عکس را دو عکاس مجله کانتری لایف به نام‌های کاپیتان پرواند و ایندره شیرا از راه‌پله عمارت رینهام هال در Norfolk در سال ۱۹۳۶ گرفتند.عکس هیولای دریاچه نِس


این عکس را یک جراح انگلیسی در سال ۱۹۳۴ گرفته است. سال‌های زیادی مردم تصور می‌کردند که هیولایی در دریاچه نس وجود دارد، اما شواهدی برای این امر وجود نداشت، تا اینکه این عکس گرفته شد، عکسی که به زودی مشخص شد جعلی است و با استفاده از یک زیردریایی اسباب‌بازی که سری هیولاشکل روی آن نصب شده بود، گرفته شده است.عکس گربه عظیم‌الجثه


این عکس در سال ۲۰۰۰ بسیار مشهور شد، عکس ابتدا در اینترنت مورد توجه قرار گرفت و به زودی به مجلات و روزنامه‌ها و شوهای تلوزیونی Tonight Show و Good Morning America هم راه یافت، تا اینکه در سال ۲۰۰۱ بالاخره مشخص شد که شخصی این عکس را با کامپیوتر ویرایش کرده بود و برای تعدادی معدودی از دوستانش برای شوخی فرستاده بود.توریست بدشانس


چند روز بعد از حادثه ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۰۱، شایع شد که در آوار برج‌های تجارت جهانی دوربینی یافت شده است و در این دوربین این عکس پیدا شده است. اما به زودی با دلایلی متعدد، فتوشاپی بودن عکس رو شد، لباسی که توریست به تن دارد، جهت برخورد هواپیما و اینکه هواپیمایی که به برج خورد بویینگ ۷۶۷ بود و نه بویینگ ۷۵۷ در این عکس، همه اینها مشخص کردند که عکس واقعی نیست.


این عکس‌ها را یک توریست اهل مقدونیه به نام پیتر استاکد در سال ۹۷ گرفته بود و بعد از حادثه ویرایش کرده بود.ناداوری

روزنامه AS در فوریه ۲۰۱۱ عکسی از مسابقه فوتبال بارسلونا و اتلتیکو بیلبائو منتشر کرد که در آن ادعا شده بود، گل تیم بارسلونا آفساید بوده است، در واقع مدافع تیم حریف به صورت دیجیتالی در عکس حذف شده بود.

یکشنبه 21 بهمن 1391 - 9:46:08 AM

ورود مرا به خاطر بسپار
عضویت در گوهردشت
رمز عبورم را فراموش کردم
نظر ها

mo

mofard

http://aden.gegli.com

ارسال پيام

یکشنبه 21 بهمن 1391   12:26:29 PM

Likes 1

عالی بود

به وبلاگ من هم سر بزنید

aden2.loxblog.ir

http://2darajahzireshab.gegli.com

ارسال پيام

یکشنبه 21 بهمن 1391   11:58:14 AM

Likes 1

با درود خیلی عالی بود موفق باشید

آخرین مطالب


عکس‌هایی از پیکان که قبلاً ندیده‌اید


چند جمله برای اندیشه


داستانها و جملات زیبا و پربار برای زندگی


نمایشگاه حیرت انگیز گل در هلند


فرهنگ لغت جدید و خنده دار


دلتنگی


کارت ویزیت آدمهای مشهور


تصاویری زیبا از عروسی کرمانچ با آداب و سنن خاصی در منطقه شمال خراسان...


تاریخی‌ترین عکس‌های فتوشاپی‌ شده!


خانه ای شگفت انگیز در تهران


نمایش سایر مطالب قبلی
آمار وبلاگ

165912 بازدید

111 بازدید امروز

111 بازدید دیروز

953 بازدید یک هفته گذشته

Powered by Gegli Social Network (Gohardasht.com)

آخرين وبلاگهاي بروز شده

Rss Feed

Advertisements